I get very sad reading threads like this. So many of you cooking with substandard products and talking about how good canned food is and all the bargains. Are you really calling the things you cook and eat real food. It´s delicious, right?
Here is the right way, or the better way, as it at least start to include something we can call ingredients. However, still a little bit sceptic to the Rosa tomato sauce, though.
Checking Walmart online they charge 29.99 for 12 can or 46.95 for 24.
That´s a price between 1,95 - 2.50 USD per can. Sure, maybe you can find it much cheaper. Let´s say you find it for 1.20. How much do you think it cost to transport? After that, the shop should be able to pay their people working and all other costs.
Checking UK, the same can has a price of 1,40 GBP at Sainsbury´s according to online sources. If i check my own home country, Sweden. Then the price in supermarket vary from equivalent in usd 1.20 - 1.44.